windowssupport.org The Activation Keys and Download Links will be sent directly to the email address associated with your purchase after payment is confirmed. Deliveries are generally completed in 5 - 60 minutes, but may take longer depending on the time of purchase. Office Professional Plus 2016 Key online windows 10 key online office-professional-plus-2013 key parajumpers sale canada goose sale מעוולות הכיבוש בסילוואן ובשועפאט בירושלים המזרחית
מאמרים
היסטוריה, זיכרונות
תרבות
Français English عربى  Etc.

22/3/2010-16/5/2010
גלעד שליט עדיין בשבי / קולות מצפון כנגד קולות רשע / י.א.
חסן / עודד פלר
מאי 1945: 65 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית
סלמאן מצאלחה: ביקור עלוב בלוב / לטיפה אגבריה: פגישה עם המשיח הלובי
שואה של אחרים - מוכרחים להודות: גם אנחנו מכחישי שואה / יואב לף
השנה - בפעם הראשונה תורכים ציינו בפומבי באיסטנבול את הג'נוסייד הארמני
מוזיאון המצפון / ג'אן דוּנְדַאר, תורכיה
מופת האימהות של כיכר מאי בבואנוס איירס / מסרבים לשכוח את פשעי הכת הצבאית
יחידת רישום מסתננים / ענת בן דור
"הפרשה הבטחונית" ועריצות השב"כ / יוסף אלגזי
סרטון לזכרו של באסם אבו רחמה מבילעין / שנה לרציחתו
מזדהים עם הבדואים בנגב
מוחמד ותד / בּוּשָה ערבית
עודד פלר / התמונות שלי
גינוי להוצאתם להורג של שני פלסטינים בידי חמאס בעזה
הבהרות "הארץ" להבנת פרשת קם ומדיניות העיתון
יונתן ברמן: אורי בלאו - פליט ?
דרכי האופל בהן מגייסת ישראל משתפי פעולה / איה קניוק
1. מי שחגגו בחג ומי שעמדו בתורים לחבילת מזון; 2. הצעת אחיתופל של שר הרווחה / י.אלגזי
היתר לקורת גג / סרטון המציג את המכשולים העומדים בפני האזרחים הערבים בישראל להשגת קורת גג חוקית
קורי השקרים של צה"ל / יוסי שריד: דם ומצות
מאות בהפגנה בת"א נגד גירוש ילדים של מהגרי עבודה
היום הבינלאומי נגד גזענות (21.3.2010) / הישובים הערבים בנגב, תחקיר
הילד בן ה-11 שנפצע קשה ממוקש קורא לישראל נקייה ממוקשים

מעוולות הכיבוש בירושלים המזרחית

פרשת "בית יהונתן" בסילוואן *

 

בית יהונתן הנו מבנה בן שבע קומות שבנה קבלן פלסטיני עבור עמותת "עטרת כוהנים" בלב "שכונת התימנים" בשכונת סילוואן. המבנה הוקם ללא היתר ותוך חריגה פרועה מתכנית המתאר האזורית, המתירה לבנות באזור זה  עד גובה שתי קומות בלבד. על אף אי-החוקיות האופפת את עצם קיומו, הכניסה אל "בית יהונתן" זכתה לליווי משטרתי צמוד,  ועד היום זוכים דייריו לאבטחה צמודה, במימון משרד השיכון.

בינואר 2007 הורה ביהמ"ש לעניינים מקומיים לאטום את המבנה ולפנות את דייריו. מאז הנושא נדון בכל הערכאות השיפוטיות, וכולן, כולל בית המשפט העליון, אישרו את פסק הדין. מאז יולי 2008 מדובר ב"צו חי", כלומר צו שבית המשפט הורה לעירייה לבצעו ללא דיחוי . כמו קודמו בתפקיד, אורי לופוליאנסקי, נמנע גם ראש העירייה הנוכחי, ניר ברקת, מלבצע את צו בית המשפט ובמשך חודשים ארוכים אף ניהל מאבק חריף מול היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד יוסי חביליו, אשר תבע לאכוף את החלטת בית המשפט ללא דחיות נוספות. יחסיהם של השניים נקלעו בעקבות הפרשה למשבר חמור.

על מנת לסכל את ביצוע צו האיטום הפעילו גורמים שונים במועצת העירייה שלל כלים וביניהם הקפאת כל תקציב הריסת הבתים בירושלים וכן ניסיון לעקוף את סמכויות היועץ המשפטי לעירייה על ידי קבלת ייעוץ משפטי חיצוני. נציין כי מהלך שכזה נוסה בעבר על ידי ראש העירייה לופוליאנסקי בנושא תקצוב מוסדות חרדים וברקת, אשר עמד אז בראש האופוזיציה בעיר, עתר בפני בג"צ בטענה כי מדובר בפגיעה בשלטון החוק.

בסוף דצמבר 2009, העביר ברקת בוועדה המקומית לתכנון ובנייה תוכנית המאפשרת בנייה לגובה של ארבע קומות בכל האזור, ובכלל זה בית יהונתן, במקום שתי הקומות המותרות היום.  מהלך זה לא הניח את דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אשר כתב לראש העיר מכתב חריף בו הוא קובע כי לאחר שבחן את הנושא יחד עם פרקליט המדינה  לדור, לא נמצאה כל עילה או הצדקה לעיכוב נוסף של ביצוע הצו וכי "מדובר במקרה חמור של אי כיבוד מתמשך של צווי בית משפט ומצב זה אינו יכול להימשך".

ראש עיריית ירושלים השיב לפרקליטות המדינה כי יפעל לביצוע צו האיטום והפינוי של בית המחלוקת במזרח ירושלים "תוך ביקורת ותחת מחאה", אך  הודיע כי במקביל יפעל להריסת 200 בתי פלסטינים שהוקמו ללא היתרי בנייה.

עיר עמים רואה בהודעה זו מהלך חמור ומסוכן. במכתב ששלחה העמותה לראש העירייה בתגובה להצהרתו זו נאמר, בין היתר, כי כריכת מילוי צו בית המשפט בעניין בית יהונתן בהריסה מסיבית של בתי פלסטינים הנה ניסיון לקבוע "תג מחיר" לכל פעולה שתינקט כנגד האינטרסים של קבוצות מתנחלים וישור קו עם הקיצוניים שבתוכם,  במטרה להלך אימים על מערכת המשפט והמנהל התקין.  עצם ההצהרה בדבר הריסת 200 ביתם פלסטינים, לא כל שכן מימושה, מנוגדים לחלוטין להתנהלות השקולה והאחראית המתחייבת מהתפקיד הרגיש אותו ממלא ברקת ויש בה משום סכנה מוחשית ליציבותה של ירושלים.  עוד צוין במכתב כי ראש העירייה עצמו ובכירים נוספים בלשכתו כבר הכירו מפורשות בעובדה כי לתושביה הפלסטינים של ירושלים לא היתה כמעט כל אפשרות ריאלית לקבל היתרי בנייה נוכח העדר תוכניות מתאר מוסדרות באזור, ועל כן מוטב שהעירייה תעסוק בהתמודדות כנה ואמיתית עם הכאוס התכנוני במזרח העיר במקום הפרחת הצהרות העלולות לסכן את יציבותה. 

נציין כי היועץ המשפטי לעירייה ,חביליו, טוען כי למעשה אין בסמכותו של ברקת להוציא לפועל 200 צווי הריסה למבנים פלסטינים משום שרוב הצווים אינם בשטח השיפוט של העיר ירושלים.

עם זאת, חלוקת צווי הפינוי לתושבי בית יהונתן, שהייתה אמורה להתבצע ביום שני ה-8.2.2010 בוטלה משום שלטענת משטרת ירושלים: "לא תואמה כל חלוקת צווים בכפר סילוואן מטעם עיריית ירושלים מול משטרת המחוז". פעילי ימין חגגו את האירוע בבית יהונתן ואליהם הצטרפו כמה מחברי מועצת העירייה ואף סגן ראש העיר דוד הדרי.

למחרת, ביום שלישי ה-9.2.2010 פורסם כי שר הפנים אלי ישי החליט להכשיר את בית יהונתן על ידי העברת החלטה בעניין המבנה לוועדה המחוזית .  במקביל, אמורה הוועדה להכשיר בתים דומים של הפלסטינים. גורמים המעורים בנושא העריכו כי הסיכויים לכך אפסיים. עפ"י הפרסום בעיתון הארץ אמר גורם המקורב לנושא: "כמו שניר ברקת אינו מעל לחוק, כך אלי ישי אינו מעל לחוק. שר הפנים לא יכול להתערב בהחלטות בית המשפט והוא יצטרך ללמוד את זה כמו שברקת למד את זה".

 

מחנה הפליטים שוֹעפאט*

 

בתאריך 8.2.2010 נכנסו למחנה הפליטים שועפאט מספר גדול של שוטרים וכוחות מג"ב במטרה לעצור חשודים, שוהים בלתי חוקיים, דרושי חקירה, תושבים החייבים בתשלום מסים, תושבים המבוקשים על ידי ההוצאה לפועל, ועוד. כניסתם של כוחות הביטחון הרבים למחנה, בפעילות שנמשכה יומיים, עוררה עוינות קשה מצד תושבי מחנה הפליטים אשר הגיבו ביידוי אבנים לעבר הכוחות, שבתורם הובילו למעצרם של עשרות מתושבי המחנה.

 

 

יש לציין כי פעילות זו של כוחות הביטחון, כמו גם התגובות האלימות שהיא עוררה בקרב התושבים, מתבצעת על רקע הזנחה מתמשכת וכמעט מוחלטת של מחנה הפליטים על ידי הרשויות הישראליות. הזנחה זו הגיעה לשיאה לאחר השלמת בניית מכשול ההפרדה באזור, אשר מנתקת הלכה למעשה מירושלים את תושבי המחנה (כעשרים אלף במספר), אשר מתגוררים בתוך השטח המוניציפאלי של ירושלים ומחזיקים בתעודות תושבות של העיר.

בנוסף נזכיר כי גם גורמים רשמיים כבר הכירו בהתנערותן של הרשויות הישראליות מהשכונות הפלסטיניות הירושלמיות שנותרו מעברה השני של החומה, כפי שביטא זאת מחזיק תיק מזרח ירושלים יקיר שגב בפאנל שנערך בחסות עיר עמים :"מדינת ישראל ויתרה [על שכונות אלו]. הן מחוץ למרחב הטיפול של מדינת ישראל ובודאי של העירייה. מבחינת כל ביטוי מעשי - זה רמאללה. חוץ מהימין החצי הזוי, אני לא מכיר אנשים שרוצים להחיל ריבונות ישראלית באזורים אלו".

מתוך כך יוצא כי כניסות הפגנתיות של כוחות ביטחון מאסיביים במטרה לבצע מעצרים הן כמעט הנוכחות הישראלית הרשמית היחידה במחנה הפליטים ונידונות מראש לתגובות עוינות מהסוג שאכן עוררו.

אמיר חשין, יועצו לענייני ערבים של ראש העירייה לשעבר טדי קולק, התבטא בנושא באריכות בשני מאמרים שפורסמו בימים האחרונים בעקבות האירוע, בהם הוא טוען כי המהלך הנו "טיפשות שאין כדוגמתה".

ראו:  "כניסת הרשויות לשועפט – טיפשות", Ynet 10.2.2010; "סיפורה של אקס-טריטוריה", הארץ, 14.2.2010.

---------------

* המקור: www.ir-amim.org.il

 

 

 

2/3/2010