מאמרים
היסטוריה, זיכרונות
תרבות
Français English عربى  Etc.

29/8/2011-8/10/2011
פרה-פרה, קרטל-קרטל / ברוך ריכטר
הפינוי האלים של מאהל המחאה בשדרות רוטשילד בת"א – 3.10.2011
פוליטיקה נטולת עקרונות / י.אלגזי
דיווחים על ניסיון הלינץ' של מתנחלי ענתות בחקלאים פלסטינים ובפעילים ישראלים – 30.9.2011
האומנם רק זיכרון ? סיפור רצח 5 הנערים הערבים שניסו לחצות את הגבול מישראל לעזה לפני 50 שנה - עוד כאן !
מומלץ לקריאה: פגזי הזרחן הלבן שמאחורי מסך העשן
הגטו הישראלי - קולם של יוצאי אתיופיה בתנועת המחאה החברתית / אפרת ירדאי
אריאלה אזולאי: מכתב פתוח לדפני ליף
אכן, טחנות הצדק טוחנות לאט - לפאתנה ואחמד זבידאת, מַבְּרוּכּ مبروك
המשטר של בשאר אלאסד כבר לא לבד... מזכ"ל מק"י וחסידיו קיימו הפגנת הזדהות עם משטרו / י.א.
על פי מקורות זרים (תקציר) / SocialTV
הראשון שהתנחל בכיכר המדינה: מחווה לישראל טוויטו / אמיר זוהר / ehud / רותי סיני
מסמרים ונוצות ורוח חדשה / אורי בן דב
סרטונים מההפגנה מול עיריית ת"א, 7.9.2011
רמי ברוך, שחקן תיאטרון "הקאמרי" - בחר נכון
הבדואים נגד "מתווה פראוור" העוקר אותם מאדמתם – ההפגנה בירושלים (11.9.2011)
الكرتون الذي اثار غضب ايران وتطالب بمنعه / הסרטון שעורר את חמתו של אחמדינג'אד
ס כ נ ה - המתנחלים משחקים באש ! לקרוא ולחשוב עכשיו ולא אחרי... / י.א.
דפני ליף: "אנחנו דורשים שינוי ואנחנו דורשים להיות חלק מהשינוי הזה"
שירים מתוך "שירון המהפכה, שירת האוהלים" תורגמו בידי הסופר המצרי נאאל אלטוח'י
החייל הוא בנאדם, נכון? / איה קניוק ותמר גולדשמיד
עקירה / تشرد / Displacement
פרופ' יואל דונחין: החלוק והחליפה / שבועות הרופא / שבועתם אומנותם
מאבק הרופאים: אנשי האתמול נאבקים באנשי המחר / ד"ר אסי סיקורל
על לאומנות ובדלנות / יוסף אלגזי
הפערים בין המרכז לפריפריה הגיעו לשיא כתוצאה ממדיניות הממשלה (האגודה לזכויות האזרח)
ח"כ ציפי חוטובלי, בהצהירך ביום ה-1890 לשביו של החייל גלעד שליט שאת מתנגדת לעסקה לשחרורו - את מִרְשַעַת ! י.א.

המשטר של בשאר אלאסד כבר לא לבד...

מזכ"ל מק"י וחסידיו קיימו הפגנת הזדהות עם משטרו

כשהתפרסם באתר חד"ש-מק"י בשפה הערבית המאמר הראשון של מזכ"ל מק"י, ח"כ לשעבר מוחמד נפאע, בו הוא הוקיע בחריפות את תנועת המחאה ההמונית בסוריה והביע את תמיכתו במשטרו של בשאר אלאסד - זמן מה חשבתי שהוא מבטא דעת כמעט-יחיד במפלגתו. ואולם, לא עברו ימים רבים, והתברר שלעמדתו זו תומכים לא מעטים, ביניהם גם אנשים שלא הייתי מעלה על דעתי.

במאמרו  תחת הכותרת,  "העם, המשטר בסוריה ועימם כל האנשים ההגונים בעולם בכוחם להכשיל את המזימה" (אתר חד"ש בערבית, 13.9.2011), מוחמד נפאע קבע כי "בשורות האופוזיציה בסוריה גורמים שהם סוכנים ישירים של האימפריאליזם האמריקאי והריאקציה הערבית" (...) מדובר "במזימה המכוונת נגד איראן, סוריה, תנועות ההתנגדות הלבנונית והפלסטינית, תנועת ההתנגדות העממית בעיראק, המתנגדים לכיבוד באפגניסטן, כשמאחוריה ארה"ב וישראל, ועימן הממלכה הערבית הסעודית (...) הקריטריון החשוב ביותר לאנושיות, לפטריוטיזם, לנציונליזם, למעמדיות הוא מידת ההתנגדות לאימפריאליזם האמריקאי, לציונות ולהכשלת מזימותיהם הנפשעות. זה תפקידו של הפטריוט האמיתי, והמשכיל בעל ההכרה".  

לאחרונה, כמעט מדי יום, מתפרסמים באתר חד"ש-מק"י בשפה הערבית מאמרי תמיכה במשטר העריצות בסוריה תוך כמעט התעלמות מהדיכוי הרצחני של תנועת ההתנגדות. ברשימת הכותבים-המֵגִנִים על המשטר בסוריה, נמר מורקוס (שפרסם סדרה בת ארבעה מאמרים), ד"ר ח'אלד תורכּי, אִסְכָּנְדַר עמל, עפו ח'טיב, עבד ענבתאוי ואחרים. כמה ממחברי המאמרים שילמו מס-שפתיים של קריאה לאסד לערוך רפורמות. אומנם אסד הבטיח אין-ספור פעמים לבצע רפורמות ולהפסיק את הטבח של בני עמו. אך אסד לא ביצע אף אחת מהרפורמות שהבטיח ומנגד הצבא והמליציות שלו המשיכו לטבוח בבני עם הסורי. בדרך, אתר חד"ש פרסם מאמר תמיכה בשליט לוב המודח-מסתתר, מֻעַמַר קדאפי, אותו חיבר אזרח ירדני.

התמיכה  בבשאר אלאסד במאבקו נגד תנועת המחאה נגד משטרו בסוריה עלתה מדרגה משמעותית עם פרסומה של מודעה-הזמנה שקראה לקיים "הפגנת הזדהות עם סוריה והנהגתה הלאומית נגד מזימות האימפריאליזם, הציונות והריאקציה הערבית ממול לקונסוליה הצרפתית בחיפה ביום רביעי 14 באוגוסט בשעה שבע בערב" (تظاهرة للتضامن مع سورية وقيادتها الوطنية ضد مؤامرات الإمبريالية والصهيونية والرجعية العربية أمام القنصلية الفرنسية في حيفا (شارع الكرمة)، يوم الأربعاء الموافق 14 أيلول الساعة السابعة مساءً.) על ההזמנה היתה חתומה "ועדת הסולידריות העממית עם העם הסורי והנהגתו הלאומית" (الجنة الشعبية للتضامن مع الشعب العربي السوري وقيادته الوطنية).

ההזמנה להפגנה לא התפרסמה באתר חד"ש-מק"י בשפות ערבית ועברית. ואולם ביום בו נערכה משמרת נושאי השלטים בלטה השתתפותם על-פי הכתבות והצילומים בתקשורת בשפה הערבית בלטה השתתפותם של  מוחמד נפאע, חבר-הכנסת לשעבר עצאם מח'ול, ח"כ סעיד נפאע (שסולק משורות בל"ד), מזכיר מק"י בחיפה, רימון קרדו, חבר לשכת חד"ש רג'א זעאתרה, והעו"ד ג'ול ג'מאל מיוזמי הוועדה המארגנת.

הדיווח על משמרת המחאה הופיע למחרת (ה', 15.9.2011) באתרים שונים בשפה הערבית, אך לא באתר של חד"ש-מק"י בערבית. מה קרה? לא ברור. אך אל דאגה הדיווח הופיע  באיחור של יום אחד, הוא הופיע ביום ו' 16.9.2011. מוחמד נפאע צוטט באתר חד"ש אומר בין השאר, "כוחות ריאקציוניים ערביים, ובמיוחד הממלכה הערבית הסעודית ונסיכות קטאר, תומכים בכל פעולה המכוונת לחיסול כל דבר מתקדם בעולם הערבי, בין אם מדובר בתנועת ההתנגדות הלבנונית האמיצה, תנועת ההתנגדות הפלסטינית, העמידה האיתנה של איראן, העמידה האיתנה של סוריה נגד תוכניותיה האימפריאליסטיות של ארה"ב למען יצירת מזרח תיכון חדש" (هناك قوى رجعية عربية وخاصة المملكة العربية السعودية وإمارة قطر تدعم كل خطوة من أجل القضاء على كل ما هو تقدمي في العالم العربي. اذا كان الحديث عن المقاومة اللبنانية الباسلة، المقاومة الفلسطينية، الموقف الصامد لإيران، والموقف الصامد لسوريا ضد المخططات الاستعمارية للولايات المتحدة لخلق شرق أوسط جديد"!).

מן הראוי לציין כי עמדתם של נפאע וחסידיו לימין משטר העריצות והדמים של בשאר אלאסד בסוריה אינה נהנית מתמיכתם של חברים אחרים במק"י-חד"ש, ערבים כיהודים.  מאמרי התמיכה בבשאר אלאסד והפגנת ההזדהות עם משטרו בחיפה לא באו עד כה (ב', 19.9.2011) לידי ביטוי באתר מק"י בעברית. אזרחים ביטאו את התנגדותם לתמיכה באסד ובמשטרו בתגובות שהתפרסמו בשולי הכתבות על ההפגנה בחיפה שהתפרסמו באתרים שונים בשפה הערבית. כמו כן, מן הראוי גם לציין את המאמר שפרסם הסופר השאם נפאע באתר חד"ש בערבית תחת הכותרת, "כן, נגד אימפריאליזם ונגד המשטר !" (هشام نفاع: نعم، ضد الامبريالية وضد النظام! ) (16.9.2011); כותרת המאמר מדברת בעד עצמה.

 יוסף אלגזי

 

19/9/2011