windowssupport.org The Activation Keys and Download Links will be sent directly to the email address associated with your purchase after payment is confirmed. Deliveries are generally completed in 5 - 60 minutes, but may take longer depending on the time of purchase. Office Professional Plus 2016 Key online windows 10 key online office-professional-plus-2013 key parajumpers sale canada goose sale לזכרה של לוחמת החופש המשוררת האלז'ירית מרים בֶּן / 2001-1928
מאמרים
היסטוריה, זיכרונות
תרבות
Français English عربى  Etc.

15/12/2008-19/7/2009
איראן: קומיקס אקטואלי בהשראת סרט האנימציה "פרספוליס"
למה אני לא כותב שירי אהבה ישראליים / מתי שמואלוף
תערוכה חדשה / גברים בשמש / אמנים פלסטינים במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית
פּוֹל ורלן / רד הגשם על העיר / שיר / עברית : משה שרת
סלמאן מצאלחה: אם תרצו, כן זו הגדה
הצייר אִימָאן מָאלֵכִּי - الرسام إمان مالكي
הספר שבגינו הועמד הסופר נדים גורסל למשפט בתורכיה
1 במאי 2009 - שני שירים מאת אטילה יוז'ף וברטולד ברכט
נסרין - ציירת עיראקית הלוחמת למען זכויות הנשים
אִילוּ כּוּלָנוּ הָיִינוּ כָּמוֹהֶם, בעקבות הסרט התיעודי "הלב מג'נין"
"חוות החיות" נוסח הגדה המערבית
תערוכת ציורים של תחריר אל-זבידי בבאר-שבע
תערוכת צילומים: הפלסטינים במדינת ישראל, השנים הראשונות / אריאלה אזולאי
אלטייב צאלח (2009-1929) - הסופר מסודאן שחי בין שני עולמות
עם הופעת הספר "מדריכון למעמד התחתון" מאת אוגוסט סטרינדברג
לזכרם של חיה קדמון ורוברט פרקש / שירים
שירים נגד המלחמה בעזה תורגמו מעברית לערבית וראו אור בלבנון
תערוכה לסיום קורס צילום לבני נוער בוואדי אלנעם
הנכּבה - מה שנשאר מחיפה / מאת סלמאן נאטור
ספר חדש: נשמתם של השחורים, מאת ו.א.ב. דו בויז
קריאה חוזרת בספרו של ג'ון סטיינבק, "ענבי זעם", על המשבר הגדול בארה"ב
לב טולסטוי על הפטריוטיות - ספר חדש שחובה לקרוא !
הרולד פינטר (2008-1930) : "לעתים חייב הסופר לנפץ את המראה"
מרדכי אבי-שאול, צִדוּק הדין, שיר
לזכרה של לוחמת החופש המשוררת האלז'ירית מרים בֶּן / 2001-1928

לזכרה של לוחמת  החופש המשוררת האלז'ירית

מרים בֶּן / 2001-1928

 

מאת יוסף אלגזי

 

 

 

לסבתי   /   מרים בֶּן

 

שומרת קנאית של זיכרוני

נהר מקודש זה בו אני שטה

בסירה של אור

לעבר אוקיינוס המזמר

את אגדות ילדותי

 

בבראשית הבריאה, סיפרת לי

היה רצח של אנוש בידי אנוש

אחרי הרצח, התפילה.

 

והדלת ננעלה

 

בטרם הוא נעל מחדש את הדלת

העשיר אמר לעני:

"תן מבטחך באלוהים"

במי חוץ ממנו,

העני יוכל לתת את מבטחו?

 

- והעשיר, סבתא, והעשיר?

 

"העשיר? כל הזהב שבידו לוחש לו:

"תן את מבטחך בי"

 

          לקורותיה של המשוררת, הסופרת, הציירת ולוחמת החרות מאלג'יריה מרים בן התוודעתי לראשונה בשיחה עם המחזאי והבמאי האלג'ירי הגולה סלימאן בנעיסה (Slimane     Benaïssa) באחד מביקוריו בישראל. באוקטובר 1995, בכנס של עיתונאים מאגן הים התיכון שנערך באלכסנדריה, פגשתי בעמית אלג'ירי שסיפק לי  מידע נוסף על מרים בן. עם שובו לארצו הוא שלח לי שניים מספריה בצרפתית, ספר שירים, "בנתיב צעדינו" (Sur le chemin de nos pas) וספר נובלות, "כך נולד אדם אחד" (Ainsi naquit un homme), וכן תקציר של קורות חייה. בהזדמנויות שונות עת שהיתי בצרפת שם חיתה לאחר שנאלצה לצאת לגלות מארצה, ניסיתי לאתר אותה כדי לפגוש אותה, אך לשווא. רק לאחרונה נודע לי שכבר איננה בין החיים.

          מרים בן היה כינויה הספרותי של מריליז בן חיים (Marylise Ben Haim). היא נולדה ב-10 באוקטובר 1928 לאב בֶּרְבֶּרִי, מוֹאִיז בן חיים  (Moïse Ben Haim), שאבות אבותיו השתייכו לשבט האלג'ירי העתיק בּן מוֹחִ'י, ולאם אנדלוסית, סוּלְטַנָה סְטוֹרָה (Sultana Stora), צאצאה למשפחת מוזיקאים יהודים שגורשו מספרד בסוף המאה ה-15.

במלחמת העולם השנייה, היא גורשה מבית הספר התיכון בו למדה באלג'יר עקב החוקים והתקנות שהנהיגה ממשלת וישי. באותם ימים היא הצטרפה לשורות הנוער הקומוניסטי בה גם אחיה היה  פעיל. בעקבות סילוק ממשל וישי באלג'יריה, היא שבה לספסל הלימודים. תוך כדי לימודיה בפקולטה לפילוסופיה באוניברסיטה באלג'יר עברה קורסים בהוראה. ב-1952 נתמנתה להיות מורה בבית ספר של כפר קטן ועני. מאחר והאיכרים לא שלחו את ילדיהם לבית הספר משום שהיו יחפים וללא נעליים, מריליז טרחה ללכת לבתיהם וללמד אותם שם.

בשנים 1955-1954, תוך כדי עבודתה כמורה, כתבה לעיתון הקומוניסטי בשפה הצרפתית Alger Républicain. מכאן קצרה היתה הדרך להצטרפותה לשורות הלוחמים נגד הכיבוש הצרפתי באזור אוּאָרְסֶנִיס  (Ouarsenis) בהרי האטלס. נרדפת על-ידי המשטרה הצרפתית, ב-1958,  בית דין צבאי גזר נגדה, בהיעדרה, 20 שנות מאסר. השלטונות הצרפתים התנקמו בבני משפחתה והתנכלו להם עד שהם נאלצו להגר למרסיי שבצרפת. מריליז חיתה במחתרת עד להכרזת עצמאותה של אלג'יריה. היא שבה ללמד כמורה, ובהמשך מונתה ליועצת חינוכית באחד המוסדות להכשרת מורים. שנתיים לאחר מכן, בשל בריאותה הרעועה, היא נאלצה להפסיק לעבוד ונסעה לצרפת להתרפא.

לאחר שהקולונל הוארי בּוּמדיאֶן תפס את השלטון באלג'יריה  ביוני 1965, משטרו רדף את הקומוניסטים. אלה מתוכם, וביניהם מרים בּן, שנמצאו מחוץ לארצם לא שבו אליה מאחר והשלטונות נהגו לעצור אותם מייד עם שובם אליה. מרים בן ניצלה את תקופת הגלות שנכפתה עליה כדי ללמוד בסורבון. בהמשך לימודיה היא כתבה תזה בהיסטוריה מודרנית. היא כתבה וציירה. ב-1967 הוצג בפאריס המחזה שלה, "לילה" (Leïla).

בשנת 1974 היא שבה למולדתה ולעבודתה. עד לצאתה לגימלאות בשנת 1985 היא היתה האחראית על שתי מגמות, לימודי שפות ומדעי החברה, במכון הלאומי בעיר בּוּמֶרְדֶס (Boumerdes). תוך כדי עבודתה היא פרסמה נובלות ושירים. להקת התיאטרון של הסופר הנודע כּאתֶב יָאסִין (Kateb Yacine) (1989-1929) הציגה בשנת 1979 את המחזה שלה "נוֹרה"  (Nora). לצד יצירתה הספרותית, מרים בן גם ציירה. תערוכות של ציוריה נערכו באלג'יריה, בפאריס ובערים שונות באירופה. היא היתה חברה באגודת הסופרים האלג'ירית, בתנועת הנשים האלג'יריות ובאגודה הלאומית של ותיקי המֻגָ'אהִדִין (לוחמי השחרור האלג'ירים).  

בתחילת שנות ה-90 של המאה שעברה כאשר גברה מלחמת האזרחים העקובה מדם באלג'יריה וגברו האיומים על חייה מצידם של קנאים איסלאמים נאלצה מרים בן לצאת שוב לגלות לצרפת. כאן היא המשיכה את פעילותה הספרותית, האמנותית והציבורית. ב-1999 היא פרסמה את ספר זיכרונותיה, "כאשר הקלפים הם מזויפים" (Quand les cartes sont truquées). ב-19 בנובמבר 2001 הלכה לעולמה. לבקשתה גופתה נשרפה.         

15/12/2008